Gebe nasıl beslenmelidir ?

Bir gebenin sağlıklı, huzurlu ve gebelikten zevk alarak bu süreci yaşamasında doğru beslenmenin ve doğru kilo alımının etkisi yadsınamaz. Doğru beslenen ve kilo alan gebeler, doğum zamanı daha fit, huzurlu olmakta. Bu hem doğum hem lohusalık döneminin daha iyi geçmesine olanak sağlamaktadır.

Gebelikte ilk 20 haftada ortalama ayda 1 kilo, 20. haftadan sonra 1,5 kilo alımı uygundur. Bu şekilde yaklaşık 10-11 kilo alınır.  Eğer hasta gebeliğe başlarken normalden kilolu ise daha az kilo alması önerilir. Çok zayıf olarak gebeliğe başlanıyorsa 11 kilodan fazla alınması önerilir.

İlk 12 haftada gebelerin bir beslenme alışkanlığı etmeleri önemlidir. İlk dönemleri doğru geçiremezse ilerleyen haftalarda durumu toparlamak daha zordur.

Bilinmesi gereken önemli bir nokta vücudun şekli bozulmasın, doğum sonrasına fala kilo kalmasın diye özellikle genç ve zayıf gebeler az yeme eğilimde olabilmekte. Bunun yanlış ve işe yaramayacak bir fikir olduğu bilinmelidir. Hatta bu hastalar az yemelerine rağmen normalden fazla kilo alabilirler. Çünkü gebelikte anne metabolizmasında bebeği beslemeye yönelik değişiklikler olur. Anne az yerse, vücut annenin az yeme eğilimde olduğunu anlayıp “nasıl olsa yine az yemek gelecek, o zaman ben gelen besini depolayayım” şeklinde bir düzenlemeye girer. Bu vücudun stres durumunda yaptığı bir adaptasyondur. Buna birde gebelikte bebeğe besin akışı gerekliliği eklenince hastalar “çok az yiyorum ama ne yesem kilo yapıyor “ cümlesini kurabiliyorlar.

Daha fazla bilgi ve öneri için tıklayınız