Gebe kalamayan bir kadın / çift ne zaman başvurmalıdır ?

Kadının adetleri düzenli ise ve haftada en az 2 ya da 3 kez düzenli bir şekilde cinsel ilişki oluyor ve genel olarak ilişkide ya da adetlerde bir problem yoksa 1 sene beklenmesi önerilir. Bu süre sonunda gebelik olasılığı %85 civarındadır. Ancak bu süre aşılır ve gebelik oluşmazsa daha fazla beklemek önerilmez.

İlk bir sene dolduktan sonra gebe kalamayan çiftlerin tabii ki bir bölümü takip eden bi sene içinde de gebe kalabilirler. Ancak 2. sene sonunda da gebe kalamayan bir kesim olacaktır. Hatta bu çiftlerin de bir kısmı 3. sene içinde gebelik elde edebilir ancak gebe kalamayan bir kesim sonunda hep olacaktır ve belki ilk senden sonra geçen fazla süre hasta için önemli bir kayıp olabilir. Bu nedenle belli bir süre belirlemek gerekirse bu süre 1 senedir ve bu sürenin sonunda çiftin hekime başvurması önerilmektedir. Bu 1 sene aşikar bir problemi olmayan çiftlerin beklemesi önerilen süredir.

İlişkide problem varsa (ilişkiye girememe, ilişkiyi sonlandıramama, ağrı gibi.. ) ya da kadının adetleri düzenli değilse tabii ki bu 1 seneyi beklemeleri önerilmez.