Kürtaj (küretaj)

Kürtaj rahim içinin temizlenmesi, tahliye edilmesi anlamındadır. Halk arasında istenmeyen gebelik sonlandırılması olarak anlaşılmaktadır. rahim bir vakum sistemi ile boşaltılır. İşlem olarak oldukça basit bir işlem olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir çok durumun olduğu bir işlemdir.

Bir diğer önemli konu uygulanan cerrahi tekniktir. Rahmin ve rahim iç zarının (endometrium) zarar görmemesi için uygulanacak yöntem önem arz eder.

Mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması gerekir. Basit bir işlem olan kürtaj sonrasında rahim delinip fark edilmezse ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Sıklıkla olan, rahim içinde parça kalması, tüm gebelik ürününün alınamaması gibi durumların önüne geçmek için mümkün olduğunca hemen işlem sonrasında ultrason ile kontrol yapılmalıdır. Parça kalması olabilecek bir durumdur, önemli olan işlem esnasında bunu tespit edip gerekenin yapılmasıdır. Bu şekilde hastanın 2. bir işleme girmesi engellenir .

Kürtajla ilgili yasal kısıtlamalar vardır. Ülkemizde 10. gebelik haftasından sonra isteğe bağlı gebelik sonlandırılması yasaktır.