Gebelik süreci bir kadının hayatı boyunca yaşayacağı en özel zaman dilimidir. Her kadın için farklı duyguların, fiziksel değişikliklerin ortaya çıktığı kısacası kadının hayatının değiştiği bir süreçtir. Bu süreç kadın açısından ne kadar olumlu geçerse ailesi ve hatta dünyaya yeni gelecek birey için de herşey daha kolay olur.  Ailedeki huzur toplumu da etkilediği için, gebelik sürecinin tüm yönleriyle düşünüldüğü zaman toplum için ne denli önemli olduğu anlaşılabilir.

Bu nedenle gebelik sürecinin en iyi şekilde geçmesi hedeflenmelidir. Süreç aslında  gebelik öncesi dönemden başlamalıdır. Gebeliğe psikolojik ve fiziksel olarak hazır hisseden kadınların gebe kalmadan bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlenririlmesi önerilir. Doğru zamanda gebe kalmak önemlidir.

 Bu şekilde başlayan gebelik sürecinin daha stressiz ve keyif veren bir süreç olması beklenir. Gerçekten de hedef gebelikten kadının keyif almasını sağlamak, doğumdan yıllar geçse de bu süreci her yönüyle iyi hazırlamasını sağlamak olmalıdır.

Yapılan bazı araştırmalarda erkeklerin eşlerini en güzel buldukları dönem olarak gebelik sürecinin ortaları tespit edilmiştir. Gerçekten de kadının kendini en güzel hissetiği dönem ve gebelikte en rahat edeceği dönem 2. üç aylık dönemdir. Bu dönemin olumlu geçmesi, az önce belirttildiği gibi gebelik öncesi dönem ve ilk 3 aylık dönemin iyi geçmesine bağlıdır. Sonraki süreçte anne ve baba adayını doğuma yaklaşırken büyük bir heyecan kaplar. Bu dönemde bir miktar endişe de olabilir. Bu noktada hekim, ailesi ve en önemlisi eşi anne adayına destek olmalıdır.

Gebelik takibi sadece tıbbi muayene ve testlerin değerlendirildiği bir süreç olmayıp bu sosyal ve psikoljik desteğinde sağlanması gereken bir süreçtir. Bu nedenle tüm anne adaylarının, ulaşabilecekleri, anlaşabilecekleri, güvenebilecekleri bir hekimle düzenli ve kesintisiz takibi çok önemlidir.

Gebelikte anne ya da bebekle ilgili problem olma ihtimali, hiçbir bir problem olmadan gebeliğin sona ermesi ihtimalinden çok daha düşüktür. Bu nedenle gereksiz stres ve endişeye kapılmadan düzenli ve bilinçli bir takip sürecine girmek yeterli olacaktır.

İsteyen tüm kadınların gebeliği yaşaması  ve sağlıklı ve huzurlu bir süreç sonunda bebeklerini eve götürebilmeleri dileğiyle …